nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

герб Скадовська
герб города

Підписка на новини містУкраїнські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валютПРО МІСТО       ПІДПРИЄМСТВА ТА БІЗНЕС
ГУМАНІТАРНА СФЕРА       СЕРВІС ТА ВІДПОЧИНОК
21-06-2010

Скадовськ: Історія лікувальної справи району

1898-1927 рр.

В «Енциклопедії Брокгауза і Ефрона» 1900 року випуску повідомлялося про те, що у містечку Скадовськ є лікарня. 

Відкрився медичний пункт у Скадовську двома роками раніше до оприлюднення цієї інформації, у 1898-му. У штат пункту входило два лікарі. Втім, уже 17 червня того ж року до містечка прикомандирували ще одного, позаштатного, лікаря, колезького радника М.М.Соловйова. Перед ним було поставлено завдання не допустити у містечко чуми через порт. Отож колезький радник перевіряв команду та пасажирів, котрі прибували у порт Скадовськ.


Приймальний покій містечкової лікарні очолював у ті часи Володимир Дмитрович Животовський. У 1909 році Скадовська лікарська дільниця вже обслуговувала 135 квадратних верств та 13 населених пунктів, в яких налічувалось 8 147 жителів. Того ж року Сергій Балтазарович Скадовський пожертвував 1 000 рублів і виділив безплатно місце для будівництва інфекційного відділення. Оскільки цих коштів було замало, наступного, 1910 року, піклувальна рада Скадовська звернулася до повітової управи із проханням матеріально підтримати це будівництво. Земство надало 1 253 рублі. Інфекційне відділення знаходилось у віданні дільничного лікаря і повітового земства.

У 1912 році допоміжний персонал скадовської лікарні складався з фельдшера-акушера і шкільного фельдшера. Скадовській дільниці підпорядковувався Краснянський самостійний фельдшерський пункт, відкритий ще у кінці 80-х років ХІХ століття.

У 1913 році у земській лікарні продовжував працювати В.Д.Жи-вотовський, фельдшером був О.П.Холод, фельдшером-акушером – М.Е.Самородницька.

У 1915 році медичне господарство налічувало земську лікарню, лазарет прикордонної сторожі, зубний кабінет, у яких працювали два лікарі, 3 акушерки, 2 масажистки. А також аптека і два аптечних склади. Під час першої світової війни дружина засновника міста Марія Олександрівна Скадовська обладнала у містечку за власний кошт лазарет для поранених на 39 місць.

У 1920 році скадовська лікарня розширилась до 20 ліжок. У цьому році до Скадовська приїжджає лікар Всеволод Якович Карташевський. (У 1904 р. він закінчив Санкт-Петербурзьку військово-медичну академію, був направлений у військову частину в Середній Азії, працював лікарем російського консульства в Тегерані (Іран), потiм – у Херсоні, а з 1920 р. – у Скадовську. Саме в чорноморському містечку він пропрацював майже сорок рокiв на лiкарськiй нивi, у 20-ті роки йому доводилося бути терапевтом і хірургом, педіатром та інфекціоністом. У період німецької окупації i після війни був завідуючим районною полiклiнiкою. Нагороджений медаллю «За відвагу», а в 1958 р. – грамотою Президії Верховної Ради України. З 2001р. – Почесний громадянин мiста Скадовськ. 2007 року названо його прізвищем нову вулицю.)

Про 20-ті у Всеволода Яковича лишились такі спогади: «Це були тяжкі часи. Бувало, не встигнеш закінчити амбулаторний прийом, а вже треба поспішати до лікарні, бо і там чекали на тебе хворі. Був одночасно і терапевтом, і хірургом, і акушером, а інколи і посильним: транспорту не було і за ліками доводилось ходити пішки в Олешки». Тому в грудні 1920 року повітовий з’їзд медичних дільниць і волосних ревкомів видав розпорядження про те, що кожній медичній дільниці влада має надати підводу для відвідування медперсоналом хворих.

У червні 1921 року Скадовський міськвиконком отримав розпорядження повітового відділу здоров’я з пропозицією виселити господарів з будівлі, котра знаходилась на території лікарні, і пристосувати її для потреб лікувального закладу. Це було зроблено. Того ж року місцевим лікарям вдалося здолати епідемію чуми.

У 1925-1926 роках у Скадовському районі працювало дві народні лікарні і дві амбулаторії, в яких надавали медичні послуги 3 лікарі та 6 осіб середнього медичного персоналу.

З 1927 року В.Д.Животов-ський почав отримувати пер-сональну пенсію, а Скадовську лікарню очолив лікар Гуковський.

1931-1956 рр.

1 жовтня 1931 року до лікарських установ районного значення належали дві лікарні на 25 ліжок, 6 лікарських дільниць, поліклініка, 7 амбулаторій та стільки ж – пунктів першої допомоги. Медичний персонал району складався із 10 лікарів, 27 медсестер і фельдшерів. Перед війною у Скадовську діяла лікарня на 50 ліжок, поліклініка, у якій працювали 4 лікарі та 14 медичних працівників із середньою медичною освітою.

У часи окупації місцеве населення теж отримувало медичну допомогу. У 1941-1943 роках лікарню очолювала М.Д.Карпенко. Крім неї, працювали 4 медсестри, 3 санітари. Поліклінікою в ті часи завідував В.Я.Карташевський. Крім нього, працював зубний лікар, 3 медсестри, 2 санітари.

У 1948 році Скадовська районна лікарня розширилась до 125 ліжок, у якій працювало 6 лікарів і 19 інших медичних працівників. Скадовська районна лікарня розташовувалась у будинках, на місці яких нині знаходиться податкова інспекція. Пра- цювала дільнична лікарня на 25 ліжок у Красному та на 10 ліжок – у Новоолексіївці. У 1956 році розпочала свою роботу дільнична лікарня у Михайлівці. У селах району діяло 22 фельдшерських пункти.

Адміністрація лікарні

Головними лікарями у райлікарні після війни у різні роки працювали лікарі Хоменко, Калінський, М.А.Нагула, В.Г.Мітковський, В.Л.Клименко, Барило, Кріпаков, В.В.Ващенко. Протягом 1975-1983 та 1991-1996 років головним лікарем Скадовського району працював Віктор Леонідович Клименко. З 1996 року він очолив Херсонську обласну клінічну лікарню. Віктор Леонідович – депутат Херсонської обласної ради двох скликань від Скадовського району, голова постійної депутатської комісії з питань медицини та охорони здоров’я. З 2002 року Скадовську ЦРЛ очолює В.А.Турик.

Протягом останніх 50-и років начмедами лікарні працювали Г.Д.Лозовська, Г.А.Воронцова, Л.Ф.Антипенко, А.Д.Лозовська, Д.Г.Кравченко. У 1993 році заступником головлікаря з медичної частини призначено Н.М.Береславську, яка працює на цій посаді до сьогодні. Заступниками головного лікаря з медичного обслуговування населення працювали В.Д.Дробот, В.Г.Мітковський, Д.Г.Кравченко, а з 1966 року призначено А.В.Хмельову. Поліклінікою у різні часи завідували Е.М.Тант-Огли, Гришко, В.І.Оніщенко, М.М.Яшинський. З 1993 року призначено на цю посаду Л.К.Кравченко. Заступниками головного лікаря з дитинства та пологової допомоги працювали Л.Ф.Антипенко, Л.І.Арабська, Н.М.Береславська, Т.Ю.Присяжнюк. З 2005 року цю посаду обіймає Т.В.Грищенко.

Відділення Скадовської лікарні

З1967 року хірургом працював В.В.Дервоєд, операційними сестрами з 1957 по 1983 роки – О.Ю. Старунова, з 1955 по 1985 роки – А.Ф.Болотова та Л.А.Старунова. У приміщенні хірургічного корпусу знаходилась раніше терапія, а В.Д.Дробот очолював це відділення. Також у корпусі хірургії розміщувалась гінекологічна палата та ще одна – для породіль. Завідувачкою відділення працював А.К.Бойко, акушерками – О.А.Сокуренко та М.М.Вихор. Єдину кімнату займала лабораторія, де працювала лікарем В.А.Ковальська, а лаборантами – О.П.Бартєньєва, Н.В.Завгородня. У 1957 році лікар-лаборант А.В. Дервоєд заснувала біохімічний відділ.

У ті далекі часи дитяче відділення знаходилось у приміщенні сучасного інфекційного. Для спасіння життя людей використовували цільну донорську кров, кімната ВПК знаходилась у приміщенні старої поліклініки. Медсестрою там працювала Шавлига.

У 50-70-х роках завідуючими педіатричним відділеннями працювали Л.Ф. Антипенко, О.М.Тимошенко, М.А.Бондарєва, В.І.Кравченко, Т.А.Вербицька, а з 1989 року його очолює К.Є. Гак. Старшою медсестрою відділення довгий час була В.П.Гайдук.

Найтяжче доводилось працювати персоналу відділення «швидкої допомоги», розташованому у приміщенні старої поліклініки по вул. Володарського. Для надання першої медичної допомоги з транспорту була тільки підвода. Фельдшер, незважаючи на погоду, поспішав до хворого пішки, підводою або попутними машинами. Вулиці у ті часи у Скадовську не вкривав асфальт, і після дощу дороги перетворювались на багно із мулу та грязі. Тому фельдшери натягували резинові чоботи (та й ті обидва – на ліву ногу). Завідуючими у відділенні «швидкої допомоги» працювали Е.М.Тант-Огли, В.Г.Мітков-ський, який у той час піклувався також про переливання крові. Йому на зміну прийшли М.М.Яшинський, Н.Й.Фельдман. Протягом довгого часу, до 2010 року, «швидку допомогу» очолював М.В.Береславський. Віднедавна її очолив Вал.А.Березовський. Одними з перших фельдшерів були Л.С.Закаблук та А.Сушкова. Пізніше тут працю-

вали і працюють В.М.Куліда, М.В.Дудар, В.М.Харламов, В.Б.Басараб, П.Д.Картавцев, Л.Ф.Картавцева, І.В.Буригіна, а також фельдшери Л.А.Чумак, О.І.Гончаров, А.І. Баденко, А.О.Сірик, Л.А. Шулікова. Краще стало працювати, коли відділенню невідкладної допомоги виділили ПАЗ. Водіями на «швидкій» працювали Л.П.Друщенко, О.Бабенко, А.О. Сірик, А.Д. Турик. Довгий час тут працюють водіями М.В.Громов, В.Ф.Турчак, В.Г.Золотаревський, І.І. Гриценко, С.П.Набока, В.П.Олексін, Ю.М.Батуєв.

Спеціалісти ЦРЛ

У 60-х роках у Скадовську споруджено лікарню на 100 місць. Медичну допомогу надавало 50 лікарів і 146 медпрацівників із середньою спеціальною освітою. Головною медсестрою лікарні була Л.П.Костенко. У хірургічному корпусі знаходилось і акушерсько-гінекологічне відділення на 40 ліжок. Завідували відділеннями В.П.Лютіков, В.І.Гагаркін, З.П.Грищенко, Л.Ф.Антипенко. З 1978 року по 2004-й – Г.О.Сапронова, з 2006 року по цей час – О.Н.Гуменюк; старша медична сестра – Л.І. Бол-гарова.

З 1978 року молодими спеціалістами після медичного інституту прийшли акушер-гінекологи І.О.Сокольченко, Ю.З.Римарчук, О.П.Ноздрачова, згодом – Л.І.Заяц. Медсестрами працювали Д.В.Падеріна, В.П.Лемеш, Н.В. Хацкевич, А.І.Оніщенко, О.П. Євтушенко та інші. Протягом багатьох років передавали свої знання медичні сестри О.П.Євтушенко, В.В. Боднар, Л.І.Рудомьоткіна, Л.М.Дзюба, Р.Г.Тка-ченко. Багато років допомагають з’являтися на світ малюкам акушерки Л.А.Дударенко, Т.В.Петух, Т.І.Семенова. Згодом до них приєдналися Н.О.Онопрієнко та О.І.Берловська, операційна медсестра О.В.Єрмакова, дитячі сестри палат для новонароджених Н.В.Задорожня, І.Шаповал. Санітарками у цьому відділенні працювали Подиніногіна, Кобець, Демченко.

Хірургічне відділення розраховане на 30 ліжок. Завідувачами у ньому працювали М.А.Нагула, О.В. Моргунов, В.Л. Клименко. У 1975-1980 роках хірургічним відділенням завідував Ю.С.Сапронов, у 1980-1983-х – В.М.Бурятинський, у 1984 році – А.А.Кириченко, з 1995-го – В.П.Соценко. Хірургами працюють Віталій Анатолійович та Валерій Анатолійович Березовські, О.Б.Хмельов, старшою медсестрою у 1978-1980 роках та з 1997 року – Л.І.Галич.

Терапевтичним відділенням, розрахованим на 50 ліжок, керували з 1983 року – Л.К.Кравченко, протягом 1984-1992 років – А.Д.Лозовська, 1992-1994 років – В.В.Топіха, з 1994 року по теперішній час – Н.О.Топіха. Старшою медичною сестрою терапії з 1965 року і по цей день працює ветеран праці В.В.Васильченко. З 1967 по 2001 рік сестрою-господаркою відділення працювала Н.А.Гурьянова. У терапевтичному відділенні до 1991 року розміщувалось дві палати для неврологічних хворих. Лікарями працювали В.Д.Дробот та з 1967 по 2001 рік – С.І.Кравченко.

1 лютого 1991 року відкрили неврологічне відділення, яким продовжував керувати С.І.Кравченко. У 2009 році його очолив О.В.Доброзоров. Лікарі неврологічного відділення – О.Ю.Маняк, В.А.Турик, Т.М. Кохан, С.І.Кравчено, Л.І.Острих. Старша медична сестра – Е.І.Якименко.

Першим завідувачем інфек-ційного відділення був М.Д.Кур-гак. З 1976 року і до цього часу з невеликою перервою завідуючим інфекційним відділенням працює В.В.Ващенко. У 1972 році старшими медсестрами цього відділення були Г.П.Цілинко, Н.А.Рула, а з 2003 року – старшою медсестрою працює І.В.Співак. Довгий час медсестрами працювали О.І.Фалалєєва, Л.І.Оголь, Г.Й.Пономаренко, Л.Ю.Коваленко, О.Н.Гусарчук, а з молодших медичних сестер – Литвиненко, Н.В.Таран, М.С.Юрченко, Шуліка. Дезінфекторами – К.О.Меркотан і Р.І.Ворон.

У 1983 році відкрилася нова чотириповерхова поліклініка, котра щодня обслуговує до 300 відвідувачів, лікарня на 210 ліжок, протитуберкульозна лікарня на 50 ліжок. Медичне обслуговування здійснювали 56 лікарів та 240 працівників з середньою медичною освітою.

З того часу по сьогоднішній лікарями працюють В.І.Римарчук, Л.П.Ламзін, М.В.Береславський, Т.Ф.Журавель, В.В.Топіха, І.І.Маняк, О.Ю.Маняк, В.А.Березовський, Віт.А.Березовський, Н.В.Павленко, Г.О.Сапронова, І.О.Сокольченко, Л.Н.Кравченко, Л.М.Гак, О.Долгая (завідувачка дитячою консультацією). Медичними сестрами – Л.Г. Шиченко, Л.М.Пилипенко, Р.І.Колтовська, Н.Р.Чурсина, Н.В.Завгородня, Л.І.Лютікова, О.П.Пристрома, З.М. Андрієнко, акушерка М.П.Горобець.

Старшою медсестрою поліклініки у післявоєнні роки до 70-х пропрацювала П.П.Ляміна. Після неї протягом 35 років – Н.В.Завгородня. З 2007 року – Г.М. Тимченко.

На базі хірургічного відділення до 2001 року діяла всього одна палата інтенсивної терапії, розрахована на 3 пацієнтів. Їх обслуговували лікарі-ветерани війни та праці М.Г.Зубков, В.Я.Галич, В.І.Квасницький. У квітні 2001 року було відкрито відділення реанімації та анестезіології. Завідуючим призначено В.Я.Галича, старшою медсестрою – І.М.Кравченко.

Відділення переливання крові у різний час очолювали лікарі В.Г.Мітковський, В.І.Оніщенко, Г.О.Сапронова. Більше 30 років завідуючим ВЗКК працює М.В.Береславський. На базі дільничних лікарень району працювали виїзні бригади переливання крові, у яких брали участь Е.І.Якименко, Г.М.Васильєва, З.М.Андрієнко, С.Г.Кириченко. У відділенні старшими сестрами працювали Н.С.Руденко, С.В.Чумак, О.Є. Грушовець, з 2006 року – Л.І.Симончук, з 1986 по 2010 рік молодшою медсестрою працює Т.В.Соколова.

Завідуючою лабораторією більше 25 років пропрацювала лікар-лаборант А.В.Дервоєд, за нею – В.В. Сінгаєвська, з 2004 року лабораторію очолює О.М. Буднік. Більше 15 років тут працювали лікар-лаборант В.В.Лихогуб, лаборанти Н.В.Завгородня, Л.М.Саврадим, Л.О. Пєвнєва.

Головні медсестри стаціонару – О.Князєва, Л.І.Гайворонська, Л.Ф.Картавцева.

У 2008 році розпочав роботу новий приймальний покій. Його завідуючий – В.А.Березовський.

У Скадовській центральній лікарні працює 17 лікарів вищої категорії, 31 – першої та 11– другої, 33 середні медичні працівники вищої категорії, 68 – першої категорії і другої – 64.

Нині у районі функціонує дві дільничні (Радгоспненська, Лазурненська) лікарні, 4 лікарські амбулаторії (Красненська, Михайлівська, Новомиколаївська, Антонівська), 25 ФАПів.

Медичні працівники Скадовської ЦРЛ уміють не тільки добре лікувати хворих, а й з великим ентузіазмом беруть участь у спортивних змаганнях, концертах, конкурсах. Традиційно скадовські медпрацівники займають перші місця. І дуже рідко – піднімаються на другу сходинку турнірів та конкурсів. 


В. Турик, 
головний лікар Скадовського ТМО

skadovsk.org

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
TyTa